Międzynarodowy Dzień Wymiaru Sprawiedliwości


23 maja 2016 r. obchodzony jest

 

Międzynarodowy Dzień

 

Wymiaru Sprawiedliwości

 

 

 

 

Dzień ten ma upamiętniać rocznicę śmierci sędziego śledczego Giovanniego Falcone, jego żony oraz ochraniających ich funkcjonariuszy policji, zamordowanych 23 maja 1992 r. przez sycylijską mafię. Sędzia Falcone dał się poznać jako człowiek niestrudzenie i bezkompromisowo walczący o sprawiedliwość. Inicjatorem ustanowienia obchodów Dnia Wymiaru Sprawiedliwości jest Stowarzyszenie "Europejscy Sędziowie i Prokuratorzy dla Demokracji i Wolności" MEDEL.

 

W tym dniu sędziowie, pracownicy sądów i przedstawiciele innych zawodów prawniczych wpinają do stroju fioletowe wstążki.

Ten dzień jest okazją do przedstawienia obywatelom znaczenia konstytucyjnej zasady niezależności sądów i niezawisłości sędziowskiej, jako gwaranta ich praw i wolności.

Pięknie o roli sądów wypowiedział się w 1927 roku ówczesny Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego Władysław Seyda, mówiąc: "historia uczy, iż niezawisłe sądy są jedną z najważniejszych podstaw rozwoju i potęgi państw i narodów; że natomiast sądy ulegające jakim bądź wpływom są objawem, ale zarazem i jedną z przyczyn upadku państw i narodów"

Stowarzyszenie Sędziów THEMIS wraz z Rzecznikiem Praw Obywatelskich wspólnie przygotowało ulotkę objaśniającą znaczenie niezawisłości sędziowskiej. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich.

Temida

Na terenie całego kraju będą zorganizowane m.in. Dni Otwarte Sądów,
w tym w:


- Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie w godzinach od 15.00 do 17.00 będzie można obejrzeć budynek Sądu, w tym jego gabinety sędziowskie, pomieszczenia sekretariatów wydziałów, areszt, bibliotekę, nowoczesne Biuro Obsługi Interesantów oraz salę konferencyjną.


- Sądzie Okręgowego w Szczecinie przy ul. Kaszubskiej 42 w godzinach od 16.00 do 17.00 będzie można obejrzeć budynek Sądu, w tym jego archiwum oraz nowoczesne Biuro Obsługi Interesantów.
W obu sądach będzie można też uzyskać informacje na temat organizacji Sądu, czy charakteru pracy sędziego i sekretariatu. Nie będzie możliwości uzyskiwania porad prawnych.

Więcej informacji dot. przewidzianych na ten dzień wydarzeń na stronie Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia.

 

"Ten kto milczy i pochyla głowę, umiera za każdym razem, kiedy to robi;
ten kto mówi głośno i trzyma głowę wysoko, umiera tylko raz"


Sędzia Giovanni Falcone

 

Galeria

Rejestr zmian dla: Międzynarodowy Dzień Wymiaru Sprawiedliwości