Uroczyste obchody 10-lecia Sądu Apelacyjnego w Szczecinie

12 stycznia 2015 roku w sali konferencyjnej Sądu Apelacyjnego w Szczecinie odbyły się uroczyste obchody dziesiątej rocznicy powstania Sądu Apelacyjnego w Szczecinie.
W uroczystości oprócz licznie zgromadzonych sędziów, asystentów sędziego i pracowników administracyjnych uczestniczyli między innymi: Minister Sprawiedliwości Cezary Grabarczyk, Prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. dr hab. Andrzej Rzepliński, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, Wojewoda Zachodniopomorski Marek Tałasiewicz, Prezydent Miasta Szczecin Piotr Krzystek, Prokurator Apelacyjny w Szczecinie Józef Skoczeń, Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie insp. Jarosław Sawicki, Prezes Sądu Apelacyjnego w Poznaniu Krzysztof Józefowicz i Wiceprezes Sądu Apelacyjnego w Gdańsku Jacek Pietrzak, Prezes Wyższego Sądu Krajowego w Rostoku (Präsident des Oberlandesgerichts) Burkhard Thiele, Prezes Okręgowego Sądu Ubezpieczeń Meklenburgii-Pomorze Przednie (Präsidentin des Landessozialgerichts Mecklenburg-Vorpommern) Birgit Freund, Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego dr hab. prof. US Zbigniew Kuniewicz, prezesi sądów okręgowych i rejonowych oraz przedstawiciele korporacji prawniczych (adwokatów, radców prawnych, notariuszy i komorników) obszaru właściwości apelacji szczecińskiej.


Obchody zainaugurowały przemówienia powitalne wygłoszone przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Szczecinie oraz Ministra Sprawiedliwości. W swoim wystąpieniu Prezes Sądu Apelacyjnego sędzia SA Ryszard Iwankiewicz podkreślił między innymi:


„Powstanie Sądu Apelacyjnego w Szczecinie należy uznać za jedno z ważniejszych wydarzeń w powojennej historii Szczecina i Pomorza Zachodniego. Powołany został bowiem najwyższy rangą w strukturze sądownictwa powszechnego organ władzy sądowniczej, który obok innych odpowiednich organów władzy państwowej i samorządowej oraz wojewódzkich sądów administracyjnych zaliczany jest do konstytucyjnych filarów władzy publicznej na szczeblu lokalnym, sprawując wymiar sprawiedliwości w oparciu zasadę niezależności sądów i niezawisłości sędziowskiej. Decyzja o utworzeniu Sądu Apelacyjnego w Szczecinie oznaczała ułatwienie w dostępie do sądu i tym samym stanowiska jeden z elementów urzeczywistniających konstytucyjne prawo do sądu dla mieszkańców Województwa Zachodniopomorskiego i znacznej części Województwa Lubuskiego. Z powstaniem Sądu Apelacyjnego w Szczecinie łączyło się również utworzenie apelacji szczecińskiej, rozumianej jako obszar funkcjonowania podległych sądowi apelacyjnemu sądów okręgowych i sądów rejonowych, co obok znaczącej poprawy infrastruktury tych sądów, przyniosło istotne ułatwienia w zarządzaniu tymi sądami i przyczyniło się do usprawnienia ich funkcjonowania. Bezpośrednią konsekwencją powstania apelacji szczecińskiej było też utworzenie z tą samą datą Prokuratury Apelacyjnej w Szczecinie oraz Izby Notarialnej w Szczecinie i Izby Komorniczej w Szczecinie.


Dziesięć lat dla organu państwa to nie jest jubileusz imponujący, jednak ważny zwłaszcza jeżeli uwzględni się złożoną historię Szczecina i naszego regionu. Sąd Apelacyjny w Szczecinie stał się ośrodkiem twórczej myśli prawniczej, który zarówno poprzez swoje orzecznictwo, jak i działalność dydaktyczną w pozytywny sposób wpływa na podwyższenie poziomu wymiaru sprawiedliwości. Ten czas był wystarczający do stworzenia ustabilizowanej i wysoko wykwalifikowanej kadry orzeczniczej i administracyjnej. Efektem tego jest stojące na bardzo dobrym poziomie orzecznictwo i odpowiednia sprawność postępowań sądowych. Od 2011 roku publikujemy co kwartał własny zbiór orzeczeń a od ponad roku współuczestniczymy w wydawaniu czasopisma prawniczego „Acta Iuris Stetinensis". Od początku swego istnienia organizujemy szkolenia, seminaria i konferencje, a także uczestniczymy w spotkaniach z przedstawicielami różnych środowisk prawniczych i z sędziami sądów zagranicznych. Nawiązaliśmy współpracę z Wyższym Sądem Krajowym w Rostoku, Krajowym Sądem Pracy w Rostoku i Sądem Ubezpieczeń Społecznych w Stralsundzie.


Powstanie Sądu Apelacyjnego było zwieńczeniem długoletniej pracy i starań wielu osób reprezentujących różne środowiska społeczne, zawodowe i polityczne Pomorza Zachodniego, a jego funkcjonowanie nie byłoby możliwe bez wielkiego zaangażowania sędziów oraz kadry administracyjnej w realizację powierzonych im obowiązków. Nie sposób wymienić teraz wszystkich, którym zawdzięczamy utworzenie Sądu Apelacyjnego w Szczecinie i jego zorganizowanie. Nie mogę jednak pominąć inicjatywy Okręgowej Rady Adwokackiej w Szczecinie, która jako pierwsza zgłosiła oficjalny postulat utworzenia apelacji szczecińskiej, inicjatywy, która została zgodnie poparta przez parlamentarzystów oraz najwyższych przedstawicieli władzy państwowej i samorządowej z naszego regionu (czego efektem było między innymi przekazanie przez władze Miasta budynku na potrzeby tworzonego sądu) oraz życzliwego odniesienia się do tego projektu ze strony kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości. Na pamięć zasługują również działanie pełnomocnika Ministra Sprawiedliwości ds. utworzenia Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, sędziego Grzegorza Chojnowskiego i współpracującego z nim dyrektora Romana Bilskiego. Ważną rolę w organizowaniu pracy Sądu Apelacyjnego w Szczecinie odegrał też pierwszy prezes naszego Sądu sędzia Tadeusz Haczkiewicz, który niestety odszedł w stan wiecznego spoczynku. Wszystkim osobom, które wniosły wkład w utworzenie i zorganizowanie Sądu Apelacyjnego w Szczecinie serdecznie dziękuję."


Podczas uroczystości Minister Sprawiedliwości Cezary Grabarczyk honorując zasługi dla polskiego wymiaru sprawiedliwości wręczył „Brązowe Medale Pamiątkowe": Prezesowi Sądu Apelacyjnego w Szczecinie sędziemu Ryszardowi Iwankiewiczowi, Przewodniczącemu Wydziału II Karnego Sądu Apelacyjnego w Szczecinie sędziemu Grzegorzowi Chojnowskiemu, Wizytatorowi ds. pracy i ubezpieczeń społecznych sędziemu SA Zofii Rybickiej - Szkibiel i sędziemu SA Mirosławie Gołuńskiej.


Prezes Sądu Apelacyjnego w Szczecinie Ryszard Iwankiewicz wręczył nadto nominacje na stanowiska prezesów sądów rejonowych, które z dniem 1 stycznia 2015 roku powróciły na mapę sądów apelacji szczecińskiej, a to: sędziemu SR Zbigniew Łasowski na stanowisko Prezesa Sądu Rejonowego w Choszcznie i sędziemu SR Sybilli Bernatowicz na stanowisko Prezesa Sądu Rejonowego w Strzelcach Krajeńskich.

Galeria

Rejestr zmian dla: Uroczyste obchody 10-lecia Sądu Apelacyjnego w Szczecinie